
Ny nasjonal strategi for Inn på tunet
Regjeringen lanserte denne uken ny nasjonal strategi for Inn på tunet. Aktørene i næringa har bidratt med innspill underveis i arbeidet med strategien og vi ser nå frem til at gode strategier skal omskapes til handling.
Strategien gjelder i 10 år fremover og skal følges opp på ulike Inn på tunet-arenaer og i de årlige jordbruksoppgjør.
Tre innsatsområder er vektlagt for at Inn på tunet kan hjelpe regjeringen til å nå mål innenfor flere velferdsområder.
Mer dialog og samarbeid. Strategien vil styrke samarbeidet mellom Inn på tunet-tilbydere og utvikle nasjonale arenaer for informasjons- og kunnskapsdeling.
Styrket kunnskapsgrunnlag. Strategien legger opp til kunnskapssammenstilling om forskning på området, vil innhente samfunnsøkonomiske analyser og øke kunnskap om hvilke den økonomiske størrelsen på de ulike tjenestetilbudene.
Attraktivt tjenestetilbud og kjent merkevare. Strategien vil sikre brukergruppene tilpassede tilbud i tråd med relevant regelverk. Videre god informasjon til brukere og kjøpere samt rekruttere flere tilbydere inn i næringen.
Det er gjennom årene gjennomført flere FoU-prosjekter som er relevante for Inn på tunet. Fremdeles er det behov for mer dokumentasjon av effektene av tjenestene og informasjon om hvilke tjenester som selges og i hvor stort omfang.
Landbrukets velferdstjenester kan bidra til å nå regjeringens mål innenfor eksempelvis opplæring, demensomsorg og inkludering av barn og unge. Strategien peker på viktigheten av å skape samhandling på tvers av departement og direktorat som berører Inn på tunet-området. En ny tverrsektoriell direktoratsgruppe skal forankre tjenestene og fange opp endringer i regelverk og politiske føringer innenfor de ulike tjenesteområdene.

Strategien vektlegger bruk av aktive gårders ressurser og egen kompetanse på nye måter, med utgangspunkt i tradisjonell gårdsdrift. Dette skaper flere arbeidsplasser og levende lokalsamfunn. Mulighetene for å kombinere gårdsdrift med annen utdannelse, eksempelvis pedagogikk eller helsefag, kan også gjøre gården mer attraktiv som arbeidsplass og styrke rekrutteringen til landbruket.
Med ny nasjonal strategi på plass ser vi frem til godt samarbeid med andre aktører i næringa. Sammen kan vi bidra til at målsettingen om mer bruk av Inn på tunet nås.

Hos oss kan alle mestre


